O szkole

 

Wspinanie to niesamowity sport. Niestety nie należy ono do bezpiecznych i wybór samokształcenia się, nie jest najlepszą opcją. Sam przerabiałem ten temat i wiem, że warto odbyć szkolenie pod okiem profesjonalisty. Dla mnie najwięcej satysfakcji sprawia wspinanie w górach i ono jest najbardziej wymagające. Chciałem również ułatwić rozpoczęcie tej przygody innym - trochę wzorem był dla mnie Andrzej Skwirczyński, którego miałem okazję poznać. W 2010 roku uruchomiłem roku stronę drytooling.com.pl. Rok później zostałem instruktorem wspinaczki sportowej (nr leg. 6441/PAS/2010). Od stycznia 2017 roku jestem instruktorem wspinaczki skalnej Polskiego Związku Alpinizmu (leg. nr 435) i szkolę zgodnie z programem PZA. W lutym 2020 po 3 latach szkolenia zostałem Instruktorem Taternictwa PZA, co stanowi ukoronowanie mojej 10 letniej drogi do szkolenia w górach.

W północnej ścianie Grandes Jorasses. Fot. Tomasz Klimczak

Zaczynałem się wspinać w 2006 roku i przez te lata udało mi się zdobyć niezbędne doświadczenie, aby prowadzić szkołę wspinania. Szkolę od 2011 i aktualnie (2023) przewinęło się przez szkołę ponad 1000 kursantów (niektórzy wracali wielokrotnie)! Jestem nieco zdziwiony i pozytywnie zaskoczony, że tyle osób zaufało tej marce :).

W ostatnich latach wraz z rosnącą popularnością zacząłem współpracę z innymi instruktorami i aktualnie sporo szkoleń robią dla tej szkoły inni instruktorzy PZA i sportu. Sam fizycznie nie jestem w stanie poprowadzić wszystkich szkoleń, więc liczcie się z tym, że może szkolić Was inny zaufany instruktor.

Najbardziej cenie sobie współpracę z osobami świadomymi, tego co chcą. Jeśli czujecie, że wspinanie może być dla was ważne to postaram się dać z siebie wszystko :-). Weźcie też pod uwagę, że "klient ma zawsze rację", tutaj sprawdzi się tylko w niektórych sprawach. Zazwyczaj przy zapisywaniu się na kursie staram się doradzić, który kurs będzie najlepszy (pod względem celu, bezpieczeństwa i pieniędzy). Staram się szkolić etapami i dany zawodnik musi być gotowy na dany kurs. Nie wacham się odmawiać, jeśli czuję, że będzie to zbyt niebezpieczne dla danej osoby lub po prostu zapłaci dużo, a zyska mało - z powodu braków. Last but not least - Takie postępowanie sprawia, że grupy są w miarę wyrównane i szkolenie przebiega bardzo płynnie :). 

Nie toleruję współpracy z osobami, które mają w sobie nienawiść do innych, ze względu na kolor skóry, wiarę, poglądy, orientację seksualną. Szowinistom dziękuję. Jeśli ktoś wyskoczy mi z takimi poglądami, to między nami nie będzie chemii (czyt. przyjaźni), a chyba o to chodzi, żeby dobrze czuć się w swoim towarzystwie. Także może od razu poszukajcie kogoś innego

Moje najciekawsze przejścia

Chłosta VI.5, Jaskinia Mamutowa; Chiński Maharadża VI.5, Montokwas 212 VI.5, Skalne Sztafety VI.5, Dol. Bolechowicka

Morgan 7b+ OS, Sikati Cave, Kalymnos

Musashi M12, Canadian Rockies

Constantini-Apollonio (VII+ 600m), Dolomity,

Slipstream (WI4+ VI, 1000m), Canadian Rockies,

Nophobia (M10, 5 wyciągów), Canadian Rockies,

Polar Circus (wariant Pencil) WI6 III, 700m, Canadian Rockies,

Droga Heckmaira (M5+, WI4, A0, 1800m) na północnej ścianie Eigeru,

Polak w Kosmosie (M9-, 220 m), Kocioł Kazalnicy Mięguszowieckiej.

Desmaison (Gousseault) (6a M6 A1 R, 1200m),  Grandes Jorasses (Chamonix)

Rest Day M7+ OS, Kościelec - nowa droga

Chrobak Heinrich M8, Kazalnica Mięguszowiecka.

Kilka innych nowych dróg i uklasycznień.

Cały mój wykaz górski znajdziesz tutaj i skałkowy na 8a.nu. Trochę porad nt. wyboru kursów zawarłem w poradnikach wspinaczkowych na tej stronie.

Zapraszam serdecznie! 

 Damian Granowski (Instruktor taternictwa PZA)

 

"Uczciwie rób swoje i przekazuj to, czego się nauczyłeś i doświadczyłeś, szczerze i skromnie, z humorem i entuzjazmem, i wówczas w większym stopniu będziesz wpływał na nowych wspinaczy, niż tłukąc ich po głowach słusznością twojego i słabością ich stylu". Jeff Lowe