FAQ - kursy wspinaczkowe

FAQ - kursy wspinaczkowe

Postanowiłem zamieścić tutaj klasyczne FAQ. Myślę, że warto, aby osoby wybierające się na kurs przejrzały sobie poszczególne pytania. Większość tych pytań zostało mi zadanych. Niektóre na wszelki wypadek dopowiedziałem :).

Jaki kurs wybrać?

Jeśli nie jesteś pewien, to przygotowałem kilka tekstów poradnikowych, które powinny pomóc w wyborze. Znajdziesz je w dziale “Porady” i jeśli nadal - po ich lekturze - masz wątpliwości to pisz/dzwoń do mnie śmiało.

Czy kurs podstawowy, czy skałkowy?

Całkowicie początkującym osobom zalecam podstawowy kurs wspinaczkowy. Trwa on 4 dni i pokazuje absolutne podstawy w przystępny sposób. Dodatkowo mocno skupiamy się na bezpieczeństwie. Przygotowuje nas do bezpiecznego wspinania na drogach sportowych i jeśli nie myślimy o górskim wspinaniu, to będzie w sam raz dla nas.

Osobom już wspinającym się na pewnym poziomie (o czym w niższym punkcie) i chcącym wspinać się w górach (być może w planach kurs taternicki) polecam Pełny Kurs Wspinaczki Skalnej (6 dni).

Wspomniany wyżej kurs można analogicznie zrobić u mnie w dwóch etapach: Podstawowy kurs wspinaczkowy (4 dni) i kurs wspinania na własnej asekuracji/wielowyciągówkach (4 dni). Można to podzielić w dłuższych okresach czasu (np. maj i wrzesień) lub zrobić od razu ciągiem (tzw. Rozszerzony kurs skałkowy).

Dlaczego w wymaganiach na kurs skałkowy jest poziom V/VI na wędkę lub z dołem?

Bo tak ;-)! A już poważniej, to po paru latach szkoleń postanowiłem usankcjonować moje przekonanie, że kurs skałkowy nie jest dla początkujących. Sporo osób miało problemy z ogarnięciem całego materiału (którego jest sporo). Do tego musieli “walczyć o życie” na drogach wspinaczkowych, bo nie mieli wystarczająco umiejętności.

Zdecydowanie lepiej radzą sobie ludzie, którzy mieli już do czynienia ze wspinaniem. Byli kilkanaście razy na ściance lub wspinali się na sekcjach. O wiele łatwiej przychodzi im ogarnianie spraw sprzętowych, ponieważ są “obyci” ze wspinaniem. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności to zawsze możesz skonsultować się ze mną.

Także stwierdziłem, że dopuszczając tylko osoby wspinające się na odpowiednim poziomie, poziom moich kursów wzrośnie i będzie o wiele bardziej satysfakcjonujący dla wszystkich. Robi się fajniejsze drogi i jest bezpieczniej, a uczestnicy nie marnują pieniędzy. Myślę, że po takim kursie większość osób będzie już “samodzielnymi wspinaczami”, którzy idąc na wielowyciagową drogę na własnej, nie powinny zrobić sobie krzywdy.

Mam nadzieję, że wykażesz zrozumienie dla mojej decyzji i jeśli chcesz się szkolić u mnie to wybierzesz odpowiedni kurs dla Ciebie lub "doładujesz" do skałkowego ;-). Jeśli zaś zależy Ci na czasie, to większość szkół prowadzi kursy skałkowe, gdzie mogą przyjść osoby całkowicie początkujące.

Chciałbym, aby takie drogi robili moi kursanci na kursie skałkowym :-) W akcji Sandra Trela na Rysie Gorayskiego V+.

Mam pomysł na kurs wspinaczkowy, inny niż w programie. Jest sens pisać z nim?

Jak najbardziej. Chętnie podejmuję się czegoś nieszablonowego. Jedna rozmowa telefoniczna powinna dać nam obraz tego, czy warto zrealizować twój pomysł.

Jestem nieletni? Mogę brać udział w kursie?

Tak. Według wytycznych Polskiego Związku Alpinizmu, do uczestnictwa w kursie wymagane jest:
“Ukończone 18 lat, osoby niepełnoletnie mogą być szkolone po uzyskaniu pisemnej zgody podpisanej przez obojga rodziców (prawnych opiekunów).”

Potrzebuję zaświadczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do uprawiania wspinaczki?

Zdecydowanie warto być zdrowym w trakcie trwania kursu :-). Pierwszego dnia załatwiamy sprawy formalne, gdzie podpisuje się oświadczenie, że jest się zdrowym i zdaje sobie sprawę z tego, że wspinanie to sport niebezpieczny.

Mam problemy zdrowotne (np. padaczka), czy mogę brać udział w kursie?

To zależy oczywiście od dolegliwości. Być może telefon do mnie rozwieje wątpliwości. Prawdopodobnie, jeśli nie będę pewny, to w takich wypadkach zalecam wizytę u lekarza.

Chciałbym zapisać się z partnerem, ale jest pomiędzy nami spora różnica wagi (>15-20 kg). Czy ma to sens?

Tak. Na kursie wspinaczkowym nauczycie się jak niwelować różnicę wagi pomiędzy partnerami. Będziemy to robić za pomocą specjalnych przyrządów lub operacji sprzętowych (np. dowiązanie się do korzeni drzewa).

Jacy instruktorzy szkolą?

Zazwyczaj szkolę osobiście, czyli - pełnym tytułem ;-) - Damian Granowski Instruktor Wspinaczki Skalnej Polskiego Związku Alpinizmu (skrót IWS PZA). Choć szkoła się cały czas rozwija, więc nie wykluczam, że będą współpracować ze mną inni instruktorzy PZA.

Osobną kwestią są zastępstwa. Zdarzają się sytuację z prozy życia jak choroby, kontuzje, itp., które powodują, że nie mogę być np. w poszczególne dni kursu. Zwłaszcza, że w sezonie 2019/20 jestem w trakcie kursu Instruktora Taternictwa PZA, więc niektóre terminy kursu będą kolidowały z kursami mojej szkoły.

Wtedy staram się znaleźć instruktora na zastępstwo. Zazwyczaj jest to inny instruktor PZA lub jeśli program tego nie wymaga to instruktor wspinaczki sportowej.

Czy szkole w Tatrach?

Nie, a właściwie jeszcze nie. Jestem w trakcie kursu Instruktora Taternictwa PZA. Przewiduję, że zakończenie wszystkich etapów związanych ze szkoleniem (kurs, staże instruktorskie, wykaz przejść) nastąpi około zimy 2019/20. Wtedy z dużą ochotą zajmę się kursami taternickimi, kursami wspinaczki lodowej, doszkalaniem indywidualnym i kursami turystyki wysokogórskiej.

Czy szkoła organizuje kursy weekendowe?

Ja raczej nie będę szkolił w ten sposób, bo jestem zawodowym instruktorem i nie byłbym w stanie zrobić takiego kursu z powodów ekonomicznych (jeden kurs w miesiącu zamiast trzech). Nie wykluczam, że jeśli znajdę instruktora, bardziej zainteresowanego taką formą współpracy.

Czy szkoła zapewnia noclegi i dojazd?

Nie dysponuje własną bazą noclegową. Jedynie pomagam znaleźć noclegi w okolicach Krakowa i Sokolikach. Co do dojazdu to pewnie w 2019 roku zakupię pojazd, więc będzie taka opcja.

Wspinanie na Krzywej Turni w Sokołach. Fot. Damian Granowski

Czy szkoła zapewnia ubezpieczenie NNW?

Nie zapewniam. Związane jest to z tym, że zakup ubezpieczenia dla uczestników kursu jest niewspółmierny do wypłacanych świadczeń powypadkowych. Przykładowo, zakup ubezpieczenia, które jest na 3000 zł na każdego uczestnika, to duży ekonomiczny wydatek. Przykładowo w razie złamania nogi na kursie otrzymacie około 100-300 zł. Jest to śmiesznie niska kwota i wolę sam dołożyć (zwrócić pieniądze) takiej osobie, niż patrzeć jak ugania się za jakimiś groszami.

Zdecydowanie lepszą opcją jest samodzielne ubezpieczenie się na czas trwania takiego kursu. Do czego szczerze zachęcam.

Czy są dostępne inne terminy niż podane na stronie?

Staram się być elastyczny i jeśli nie będzie kolidowało to z innymi terminami kursów to spokojnie mogę zmienić. Co do zasady to takie zmiany najlepiej wykonywać jak najwcześniej (4-6 miesięcy przed). Opcją odmienną, jest znalezienie innego instruktora, na termin sprzyjający danej osobie/grupie.

Jak rezerwować miejsce?

Jak najszybciej ;-). Niektóre terminy potrafią być zajęte na kilka miesięcy do przodu i nie mówię tu o 1-2 miesiące, a 5-6. Im wcześniej, tym większa możliwość wyboru sprzyjającego nam terminu. Może mieć to znaczenie pod kątem pogodowym. Są miesiące lepsze/gorsze do kursu skałkowego. Polecam sobie zobaczyć adnotację do odzieży i sprzętu turystycznego w artykule poradnikowym “Co zabrać na kurs wspinaczkowy?”.

Gdy już zdecydujesz się na kurs to napisz do mnie emaila i po potwierdzeniu, że mam wolne miejsce możesz zapisać się.

Pamiętaj, że zapisanie się na kurs = wpłacenie zadatku na konto firmowe (ew. gotówka). Miałem kilka sytuacji, które sprawiły, że dla wygody wolę przyjąć taką zasadę. Niestety niektóre osoby nie traktowały poważnie naszej umowy ustnej, więc chcę się zabezpieczyć na taką ewentualność. Mam nadzieję, że to zrozumiecie.

Czy zadatek jest zwracany?

Zadatek - co do zasady - nie jest zwracany. Wpłacenie zadatku jest równoznaczne z zapisaniem się na kurs i rezerwacją miejsca. Ilość miejsc na kursach jest ograniczona i jeśli przykładowo mam już 4 osoby, to innym potencjalnym klientom odmawiam. W razie waszej nieobecności na kursie zadatek, jest małą rekompensatą za mniejszą ilość klientów. Pieniądze to jedno, druga sprawa to nieparzysta liczba osób na kursie (np. 3), co zawsze jest problematyczne.

Zadatek to 30% kwoty wpłaconej na kurs. Jeśli wpłacicie całość to zwrócę 70% kwoty, w przypadku Waszej nieobecności na kursie (z powodów osobistych), jeśli dacie mi znać odpowiednio wcześniej.

Oczywiście rozumiem, że życie pisze różne scenariusze i może się zdarzyć, że plany Wam się zmienią. Dlatego jeśli zgłosicie mi minimalnie 8 tygodni przed, że rezygnujecie z kursu to zwracam całość kwoty (również z zadatkiem). Rezygnacja poniżej 8 tygodni to utrata zadatku.

W przypadku wpłacenia całej kwoty i niestawienie się na kursie (bez żadnego znaku życia) to utrata całej kwoty kursu.

Płatność z góry?

Kursy wspinaczkowe są opłacane z góry. Uczestnik kursu musi uiścić opłatę przed rozpoczęciem kursu. Najpóźniej w dniu rozpoczęcia kursu. 

Czy w razie rezygnacji z kursu zwracane są mi pieniądze?

Nie. Kursy są płatne z góry i w razie rezygnacji w trakcie trwania kursu, pieniądze nie są zwracane. Kurs ma na celu zapewnić edukację w jak najbardziej bezpiecznych warunkach. Piszę “jak najbardziej bezpiecznych”, ale z racji tego, że wspinanie to sport ekstremalny to zawsze istnieje ryzyko.

W związku z tym wymagam “posłuszeństwa”, czyli wykonywania moich poleceń w trakcie wspinania i operacji sprzętowych. Nie wykonywanie ich może skończyć się Waszą śmiercią lub kalectwem. Co gorsza możecie zrobić krzywdę innym uczestnikom lub instruktorowi. W takich przypadkach jest możliwe usunięcie z kursu, żeby delikwent nie stwarzał zagrożenia dla siebie i innych.

Co jeśli będzie padał deszcz podczas kursu?

W Polsce mamy klimat zmienny. Właściwie nie da się wyeliminować ryzyka opadów deszczu. Z drugiej strony rzadko mamy wielodniowe opady deszczu (szczególnie w ostatnich latach), więc raczej nie ma problemów z ciągłościami kursu (polecam ten artykuł, nt. okresów pogody w Polsce). 1-2 dni deszczu na kursie nie jest dużym problemem, bo mamy sporo różnych operacji sprzętowych, które spokojnie możemy robić pod dachem. Nawet krótki deszcz w ciągu dnia nie będzie dużym problemem, bo skała powinna w miarę szybko wyschnąć latem.

Jeśli zaś prognozy pogody zapowiadają ciągiem 4-6 dni deszczu to instruktor odbędzie z Wami "poważną rozmowę", czy chcecie robić kurs koniecznie w tym terminie, czy może w innym ;-).

Czy otrzymam zaświadczenie ukończenia kursu?

Tak. Zaświadczenie jest wystawiane po każdym kursie. Osobną kwestią jest jakie to będzie zaświadczenie :). Być może chodzi Ci o zaświadczenie o ukończeniu kursu skałkowego, potrzebne do przystąpienia do kursu taternickiego.

Takie zaświadczenia oczywiście wystawiam, ale uczestnik musi “na niego zasłużyć”. Co to znaczy? W praktyce musi być “samodzielnym wspinaczem”, czyli według programu Polskiego Związku Alpinizmu:

“Warunkiem zaliczenia kursu jest opanowanie wymienionych w programie umiejętności w zakresie techniki asekuracji i pozostałych technik linowych oraz samodzielne i swobodne pokonywanie z dolną asekuracją dróg skalnych o trudnościach co najmniej IV w skali UIAA.” 

Czy będą organizowane wyjazdy zagraniczne?

Tak. Mam je w planach. Problemem jest zgranie terminów z moim kursem instruktora taternictwa. Gdy tylko będę mógł się określić dokładniej to wrzucę na stronę / profil fb wszelkie potrzebne informacje.

Damian Granowski