Noclegi dla wspinaczy i wyżywienie wokół Krakowa

Jeśli na miejsce twojego wyjazdu wspinaczkowego lub szkolenia wspinaczkowego wybrałeś okolice Krakowa (już w ogóle super jeśli w szkole wspinania drytooling.com.pl) to przedstawiam kilka miejsc gdzie możesz wynająć noclegi. Druga część to miejsca gdzie możesz coś zjeść.

Postaram się wymienić tutaj wszystkie - które znam - miejsca wraz z ich plusami i minusami.. Dodatkowo podaję adresy i numery telefonów, abyś mógł w miarę szybko znaleźć  odpowiadający Ci nocleg ;). Uwaga: Jeśli jesteś właścicielem agroturystyki i nie ma Cię na liście to skontaktuj się ze mną to dopiszę Ciebie do listy.

Skałki podkrakowskie to właściwie określenie wspinaczy na rejony wspinaczkowe położone blisko Krakowa. Znajdziecie tutaj sporo różnych dolinek, z których najbardziej znane są Dolina Bolechowicka, Kobylańska, Będkowska, Brzoskwini. Sporo skałek znajdziecie również na wierzchowinach (niezmiennie w rankingu popularności palmę pierwszeństwa dzierżą Słoneczne Skały.)

Najczęściej będziemy się wspinać właśnie w Kobylanach, Będkowicach i na Ostańcach Jerzmanowickich.

Jeśli nie posiadasz samochodu to najlepiej będzie Ci dojechać w te miejscowości podmiejskimi liniami autobusowymi (startują z pętli "Bronowice Małe"). 248 lub 268 do Bolechowic. 210 Będkowice, Kobylany (268, 278)

Noclegi

Tereny wspinaczkowe położone są w odległości 10-30 kilometrów od Krakowa i trzeba przyznać, że do wielu miejsc da się spokojnie dojechać liniami aglomeracyjnymi MPK. Dlatego właściwie możesz wybrać dwie opcje: Noclegi w Krakowie lub poza nim (blisko skał). W tej pierwszej opcji znajdziesz bez problemu miejsca noclegowe w każdym standardzie. Dojazd z Krakowa (szeroko pojętego) na miejsce zbiórki kursu może zająć 30-70 minut samochodem.

Dlatego polecam jednak drugą opcję i nocleg w miejscowościach blisko skał. Dzięki temu trochę więcej odpoczniemy po kursie wspinaczkowym. Oferta gospodarstw agroturystycznych jest spora, ale i tak w sezonie może być ciężko ze znalezieniem miejsca jeśli nie zrobimy tego z odpowiednim wyprzedzeniem.

Będkowice

Brandysówka - jedno z najbardziej kultowych miejsc dla wspinaczy, które znajduje się w samym sercu Doliny Będkowskiej. Mamy tutaj spore pole namiotowe (12 zł doba). Brandysówka dysponuje również wieloosobowymi pokojami (dobra opcja na zimniejsze miesiące) w cenie 30 zł od osoby. Od biedy można dojechać komunikacją miejską (później czeka nas 25 minutowy spacer).
Na miejscu mamy do dyspozycji aneks kuchenny lub możemy stołować się w Brandysówce (chociaż uważajcie, bo zdarzały się przypadki strucia jedzeniem).
ul. Pod Sokolicą 127, Będkowice
tel. 506 04 94 64

Agroturystyka Tarlagowy Bór - 2-5 osobowe pokoje.
ul. Spacerowa 7, Bębło
tel. 696 639 173

Pensjonat agroturystyczny "Ostaniec" - 20 miejsc noclegowych (w pokojach dwuosobowych). 40 zł od osoby.
ul. Bębło 203
tel. 600-539-940

Bolechowice

Gospodarstwo agroturystyczne - 2-4 osobowe pokoje w cenie 30-45 zł od osoby. 8 minut na piechotę do Bramy Bolechowickiej :). Dogodny dojazd komumikacją miejską.
ul. Turystyczna 83, Bolechowice
tel. 666-070-333

Agroturystyka Margolin - Pokoje wieloosobowe. 30 zł od osoby.
ul. Winnica 17, Bolechowice
tel. 509226874

Karniowice

MODR, czyli Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego - 69 miejsc noclegowych w pokojach 2-4 osobowych (w cenach 25-50 zł). Jak sam adres wskazuje, będzie to mały powrót do poprzedniej epoki jeśli chodzi o architekturę. Obsługa jest już chyba w dzisiejszych standardach :).
ul. XXXV lecia PRL 9, Karniowice
tel. 12 285 21 14

Kobylany

Nie kojarzę żadnych noclegów agroturystycznych w Kobylanach, ale sama dolina oferuje możliwość noclegu w samym jej sercu, na Polanie pod Żabim Koniem. Mamy płaską łąkę, z miejscem na ognisko, a obok płynie małe źródełko.

Jerzmanowice

Schronisko młodzieżowe Małgosia - 50 miejsc noclegowych w sypialniach z 3,4,5,7 łóżkami. Cena 30 zł za osobę.
ul. Łazy 41, Jerzmanowice
tel. 12 389 52 78

Szkolne Schronisko Młodzieżowe PTSM - 60 miejsc noclegowych w pokojach 2-12 osobowych. 25 zł od osoby.
ul. Łazy 37, Jerzmanowice
tel. 12 389-52-08

Gospodarstwo Agroturystyczne Haliny Gzyl - 15 kameralnych miejsc noclegowych (2-3 osobowe pokoje). 25-40 zł od osoby.
ul. Łazy 12a, Jerzmanowice
tel. 12 389 53 92

Wielka Wieś

Agroturystyka Mączne Skały - 10 miejsc noclegowych w 3 pokojach. 30-40 zł od osoby.
ul. Mączna 2, Biały Kościół
tel. 608 372 348

Miejsca gdzie możesz zjeść

Jak już masz dach nad głową to pasowałoby coś zjeść :).

Sklepy spożywcze

Znajdują się właściwie w każdej wsi w pobliżu skał. Całkiem nieźle wyposażone i właściwie kupić wszystko co standardowemu człowiekowi do życia potrzebne. Jeśli jednak masz specjalne preferencje żywieniowe (np. żywność bezglutenowa) to zaopatrzyć się możesz w Krakowie (np. Auchan w Galerii Bronowice, na północy Krakowa).

Knajpy/restauracje

Jest kilka takich miejsc w okolicach skał gdzie można zjeść całkiem nieźle. Poniżej lista najpopularniejszych:

Brandysówka, Będkowice - Można całkiem nieźle zjeść w rozsądnych cenach. Dobra opcja jeśli tam mieszkamy.

Sen o Dolinie, Kobylany - knajpa u wylotu Doliny Kobylańskiej. Całkiem niezła pizza, ale jest też całkiem spory wybór innego jedzenia. Trzeba uważać przy dużym tłoku, zdarza się im zapomnieć o zamówieniu lub pomylić je...

Maciejówka, Bębło - stylowa karczma przy drodze na Olkusz. Ceny nieco wyższe, ale jakość jedzenia dobra. Polecam pierogi z mięsem.

Matrix pizzeria, Wielka Wieś - właściwie punkt obowiązkowy jeśli zrobicie życiówkę, czyli najtrudniejszą drogę wspinaczkową. Macie wtedy moralny obowiązek, aby postawić pizzę wszystkim świadkom tego wydarzenia ;-). Przynajmniej taki jest krakowski zwyczaj.


Na koniec podsyłam kilka linków przydatnych przy wyborze kursów wspinaczkowych:

Wybierać się na kurs wspinaczkowy, czy kształcić się samemu?

Jaki kurs wspinaczkowy wybrać

Możliwości kursowe zimą

Jakiego instruktora wspinaczki wybrać?

Jak zacząć samodzielne wspinanie w Tatrach? (po lekturze wszystkich trzech poprzednich)

10 porad dla początkujących wspinaczy 

Jeśli będziesz miał problemy ze zrozumieniem niektórych sformułowań w tym artykule to szukaj pomocy tutaj:

Słownik terminów outdoorowych

Słownik slangu wspinaczkowego

NEWSLETTEROtrzymuj powiadomienia o nowych szkoleniach