Jak zacząc się wspina

Jak zacząć się wspinać?

Jeszcze nigdy nie było tak łatwo zacząć wspinanie, jak w dzisiejszych czasach. Na chętnych czekają ścianki wspinaczkowe w każdym większym mieście, 20 minut w google i znajdziemy szkołę wspinaczkową dla nas. W internecie jest mnóstwo porad jak zacząć wspinaczkę.

Iść na kurs wspinaczkowy, czy nie iść? Oto jest pytanie :-)

Wspinanie to sport dość zróżnicowany, z wieloma dyscyplinami. Jest to również sport ekstremalny i jako tako możemy sobie zrobić krzywdę lub wręcz zginąć. Co gorsza, ryzyko się zwiększa im bardziej się wkręcimy we wspinanie, zwłaszcza w początkowym etapie.

Wspinanie na kursie skałkowym

Jakiego rodzaju wspinanie będzie na kursie skałkowym?

Wspinanie występuje w wielu postaciach i dla osoby zupełnie początkującej takie pojęcia jak wspinanie na wędkę, na własnej asekuracji będą czarną magią. Zwłaszcza jak wybieramy się na kurs skałkowy to chcielibyśmy wiedzieć w co się pakujemy :-). Tutaj zamieszczam wyjaśnienie kilku pojęć.

Jaki kurs wspinaczkowy wybrać na początku?

Dawniej nie było problemu z wyborem kursu wspinaczkowego. Był skałkowy, później taternicki i tyle. Dziś można powiedzieć, że od przybytku głowa boli :-). Mam nadzieję, że ten artykuł poradnikowy pozwoli pozwoli się Wam zorientować w zawiłościach systemu szkoleniowego w Polsce.

Przygotowanie do kursu wspinaczkowego w skałkach
Fot. Damian Granowski

Jak przygotować się do kursu skałkowego?

W sumie chciałem zrobić krótki artykuł poradnikowy dla osób przed kursem skałkowym i tatrzańskim, a znowu czuję, że zrobi mi się z tego pokaźny tekst do poduszki :-). Zapraszam do lektury i obiecuję, że będzie samo mięso ;).

Jak wybrać instruktora wspinaczki?

Bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniego instruktora (i szkoły wspinaczkowej). Jeśli zależy Wam na jakości to koniecznie wybierajcie świadomie. Poniżej zawarłem kilka uwag (starałem się być obiektywny), które Wam w tym pomogą.

FAQ - kursy wspinaczkowe

Postanowiłem zamieścić tutaj klasyczne FAQ. Myślę, że warto, aby osoby wybierające się na kurs przejrzały sobie poszczególne pytania. Większość tych pytań zostało mi zadanych. Niektóre na wszelki wypadek dopowiedziałem :).

Jakie kursy wspinaczkowe można zrobić zimą?

Zima w górach to inna bajka niż letnie wspinanie. Zazwyczaj jest bardziej wymagająco i góry, mniej wybaczają. W tym artykule zamieszczam kilka porad na temat wyboru różnych kursów wspinaczkowych, przygotowujących nas do turystyki zimowej (na piechotę i nartach), a głównie wspinania zimowego.

Co zabrać na kurs wspinaczkowy?

Skoro czytasz te słowa to jesteś zapewne początkującym wspinaczem, który zastanawia się, jak najlepiej sprzętowo przygotować się na te kilka dni wspinaczkowej przygody :-).Ten tekst odnosi się do szkoły wspinania drytooling.com.pl, ale postaram się również opisać wszystkie elementy tak, że właściwie robiąc kurs w innej szkole wspinania spokojnie poradzisz sobie z tym zestawem sprzętu.

Rozwój wspinaczkowy po kursie skałkowym + przygotowanie do taternickiego

W tym roku odbyłem kilkanaście rozmów na temat możliwości wspinaczkowych po kursie skałkowym. Uznałem, że będzie to dobry temat na artykuł. Zachęcam do lektury zwłaszcza osoby po kursie skałkowym, które chcą się przygotować do kursu taternickiego. Tekst może być też pomocny dla tych, którzy na kursie skałkowym kończą swoją szkoleniową drogę.

Noclegi dla wspinaczy i wyżywienie wokół Krakowa

Jeśli na miejsce twojego wyjazdu wspinaczkowego lub szkolenia wspinaczkowego wybrałeś okolice Krakowa (już w ogóle super jeśli w szkole wspinania drytooling.com.pl) to przedstawiam kilka miejsc gdzie możesz wynająć noclegi. Druga część to miejsca gdzie możesz coś zjeść.

Noclegi dla wspinaczy i wyżywienie w Sokolikach

Sokoły to najciekawsze granitowe skały w Polsce. Jest tam sporo wspinania dla osób początkujących (i nie tylko), w związku z tym sporo osób robi właśnie tam swój kurs wspinaczkowy. Poniżej przedstawiam większość popularnych miejsc w pobliżu Sokołów i Rudaw Janowickich, gdzie można nocować oraz dobrze zjeść.

Marek Krawczyk na drodze Byczkowskiego podczas kursu taternickiego
Marek Krawczyk na drodze Byczkowskiego podczas kursu taternickiego

Co otrzymujesz po naszych szkoleniach?

Sam udział w kursie to kawał dobrej przygody z dużą ilością wiedzy i fajną atmosferą. Nauczycie się podstaw wspinania i bezpiecznych operacji sprzętowych. Czyli takie pierwsze kroki we wspinaniu. Możecie się również doszkalać po kursach. Opcji jest naprawdę wiele!

Zestaw sprzętu wspinaczkowego na TRADY po kursie

Wybierając się na wspinanie trad po kursie skałkowym, często zastanawiamy się jaki sprzęt wspinaczkowy będzie najlepszy. Biorąc pod uwagę moje różne doświadczenia to przygotowałem kilka propozycji na taki zestaw standardowy na Jurę (wapień) i Sokoliki/Rudawy (granit).

Drogi biegnące „górskimi” formacjami na Jurze południowej 

Ten wpis postanowiłem napisać dla moich kursantów i innych wspinaczy, którzy są po kursach podstawowych lub skałkowych. Mają w perspektywie wspinanie w górach lub na wielowyciągach i chcą podciągnąć się w nietypowych formacjach, które spotkają w górach.

Jak znaleźć partnera do wspinaczki?

Póki co jeszcze nikt jeszcze nie zrobił aplikacji Wspinder (a były takie pomysły), więc początkujący wspinacze nadal nie mają łatwo. W tym wpisie postaram się podpowiedzieć, w tej – wbrew pozorom - niełatwej kwestii.